HydroPower Ultra LC, rentvandsfilter med harpiks og vogn

På lager
Varenummer
DIUH3
Inkl. moms 8.618,75 kr. 6.895,00 kr.


  • Fri fragt ved køb over 1250,-
  • 1-4 dages levering

Unger rentvandsfilter incl. 3 Ultra Harpiks Packs (18 liter) og kørevogn

HydroPower Ultro-systemet findes i 2 størrelser, hvor dette er den største. Samme udgave findes også uden kørevogn. Den mindste størrelse er på 6 liter. Hvilken størrelse du skal vælge, afhænger af den vandmængde, du har brug for til at løse dine opgaver samt hvor ofte du arbejder med rentvand.

HydroPower Ultra L indeholder 3 stk. Ultra Harpiks Pack på 18 liter samt TDS-meter.

Denne nye og forbedrede udgave af Ungers HydroPower er med FloWater technology 2.0. Teknologien sikrer en effektivt gennemstrømning af vand, der optimerer harpiksmætningen og giver dig 30% mere rent vand ved hver harpikspåfyldning.

Filterydelse

Mængden af rentvand afhænger i høj grad af vandets hårdhed, men også af andelen af hydrogencarbonat og ionkoncentrationen. Ved blødt vand kan outputtet af rentvand være det 3-dobbelte.

Specifikationer

  • Harpikspåfyldning: 3 x 6 liter
  • Rentvandsmængde per harpikspåfyldning: 2.450 liter
  • Rækkevidde i timer: ca. 20
  • Rækkevidde i m2: ca. 2000 m2

Størrelse på filter

Basis: 30 x 31 cm

Højde: 100 cm